22 Mayıs 2013 Çarşamba

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR VE NE İŞ YAPAR??
Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, her türlü enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde üretilmesinden, tüketiciye sunulması ve ekonomik olarak kullanılması süreçlerini planlayan, projelendiren, uygulayan ve bu konularda strateji geliştiren bir disiplinidir. Tanım olarak böyle söylenen bu meslek kabaca enerjiyi ucuz ve kaliteli hale getirecek şekilde sistemler,araç ve gereçler kullanan mühendislerdir. Gelecekte  enerjinin efendileri olacaklardır. Bu meslek dünya ve ülkemizde de bilinmeye başlamıştır.  Bu disiplin dalını bitirecek öğrenciler üniversitelerinden Enerji Sistemleri Mühendisi diploması ve ünvanı alacaklardır. Ayrıca bölümün en büyük avantajı (bence) enerji ile alakalı bütün özel ve kamu şirketlerinde çalışabilme olanağıdır. Enerji Sistemleri Mühendislerinin çalışabileceği şirket ve kamu kuruluşlarının bazılarını örnek vermek istiyorum. Özel sektörde enerji sistemleri ve teknolojileri ile ilgili tüm alanlar,
• Mekanik-Tesisatçılık (Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Sıhhi Tesisat),
• Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,
• Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),
• Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM),
• Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA),
• Bor Enstitüsü,
• Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE),
• Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ),
• Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ),
• Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ),
• Devlet Su İşleri (DSİ),
• Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ),
• Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO),
• Türkiye Boru Hatları Taşıma A.Ş. (BOTAŞ),
• Türk Petrol Rafineleri A.Ş. (TÜPRAŞ),
• Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu (TAEK).
• TEMSAN
• BM Hidrojen Enstitüsü
• Taş Kömürü İşletmeleri
• TCDD
• MEB’da Teknik Öğretmen
Bu kadar çalışma imkanı varken de ya iş bulamazsam korkusu size de artık yok artık dedirtecektir. Ortalama 2000-5000 TL arası maaş alabilirsiniz.Ayrıca diyorsanız ki "ben patron istemiyorum,kendi işimin patronu olacağım", o zaman da kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Bu mesleğin en büyük avantajlarından biri de opsiyonlarının fazla olması.Kesinlikle bir çok fırsat karşınıza çıkacaktır.Fakat mezun olupta tamam bu kadar çok para kazanacağım demek hayalden öteye gidemez.  Her ne kadar bu bölümü bitirmiş olsanızda kendinizi geliştirmenizin maaşınıza + katkı yapacağından emin olabilirsiniz.Örneğin yabancı dil üzerine kendinizi geliştirirseniz büyük şirketler de çalışabilir,yabancı şirketlerle anlaşmalar yapabilir ya da yabancı şirketlerde proje bazlı çalışabilirsiniz.Bu bölümü okuyacak öğrencilerin 4 yıllık üniversite okuması gerekmektedir.Ayrıca 20 şer günden 60 günde staj bulunmaktadır. Öğrencinin iyi olması gereken özellikleri ise şunlardır:

*Matematik
*Analitik düşünme yeteneği
*Kimya
*Fizik
*İyi iletişim kurabilme,liderlik ve ikna


Öğrencilerin bu bölümde okuyacağı dersler ise şunlardır:

+FİZİK
+BİLGİSAYAR DESTEKLİ RESİM
+MATEMATİK
+ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ
+YABANCI DİL
+TEMEL İMALAT İŞLEMLERİ
+TEMEL BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA VE FORTRAN
+KİMYA
+STATİK
+DİNAMİK
+TERMODİNAMİK
+ISI VE KÜTLE TRANSFERİ
+DİFERANSİYEL DENKLEMLER
+MALZEME BİLİMİ
+MUKAVEMET
+ÖLÇME VE KALİTE KONTROL
+YAKITLAR VE YANMA
+AKIŞKANLAR MEKANİĞİ
+SAYISAL ANALİZ
+ISITMA SİSTEMLERİ
+MAKİNE ELEMANLARI
+KAZANLAR VE YAKMA TEKNOLOJİLERİ
+TERMİK TÜRBO MAKİNELER
+ELEKTRO MEKANİK ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ
+HAVALANDIRMA VE İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ
+İSTATİSTİK
+OTOMATİK KONTROL
+EKONOMİ
+ELEKTRİK ENERJİSİ İLETİMİ VE DAĞILIMI
+NÜKLEER MÜHENDİSLİK
+YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI
+GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ VE TASARIMI
+KONVANSİYONEL ENERJİ SİSTEMLERİ
+SOĞUTMA SİSTEMLERİ
+TEKNİK İNGİLİZCE

Unutmayın.Dersler zor görünebilir. Ama dersler ne kadar zorsa ileride o kadar rahat yaşam sizi bekliyor demektir.Girdikten sonra öyle ya da böyle gerisi gelir.Sadece gözünüzde büyütmeyin..Şansınız ve başarınız bol olsun...

324 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Meslek lisesi mezunuyum ve M.T.O.K den deniyeceğim şansımı ve tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı mezunuyum sizce bu bölümden mezun olmam bu mühendislik icin bana bir gitirisi olur mu sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende aynı bölümden mezunum ve şuanda Fırat üniversitesi enerji sistemleri okuyorum. Elazığ'a gelirsen beklerim...

   Sil
  2. Nasıl bölümde gördüklerimizle aynı seyler mi ?

   Sil
 3. Size önce şundan bahsetmek istiyorum. Enerji alanında çalışan iş adamları kalifiye eleman seçerken yetişme durumuna da dikkat ediyor. Dolayısıyla okuduğunuz alan bu bölüm için biçilmiş kaftanlardan biridir. Bu bölümü okurken bazı zorluklarla karşılaşacaksınız tabii ama arkadaşlarınıza göre bir kaç adım önde olacağınızda aşikar. Eğer kendi işinizi kurmak isterseniz bu temel(mezun olduğunuz alan) size çok iyi yön gösterecektir. Unutmayınız. Enerji Sistemleri Mühendisliği sadece enerjinin üretimi değil değişik alanlarda da kullanımını sağlamak için oluşturulmuş bir disiplindir.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel açiklamissiniz erkekler icin cok iyi bir meslek oldugu kesin fakat bayanlar icin nasil bir meslek?

  YanıtlaSil
 5. Artık neredeyse hiç bir mühendislik dalında kız-erkek ayrımı kalmamıştır. Bununla birlikte bir çok mühendislik dalında da erkek hegamonyası açıkça görülmektedir. Ama son zamanlarda bayanların özellikle enerji sektöründe rahatlıkla söz sahibi olduğunu ailelerinde eskisi gibi mühendislik dallarına göndermekten çekinmediklerini görebilirsiniz. Enerji sistemleri mühendisliği de gayet elit bir mühendislik olup,kız erkek ayrımı olacağını kesinlikle düşünmüyorum.Artık bayanların bu konuda EN AZ erkekler kadar söz sahibi olacağını düşünüyorum. Saygılarımla..

  YanıtlaSil
 6. iş başvurularında okudugumuz üniversite önemli mi?

  YanıtlaSil
 7. Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bu bölüm Türkiye'de yeni yeni parıldamaya başlamış bir bölüm.Zaten özellerle birlikte toplam 20 üniversite de ancak var. Bunların içinde özelde Bahçeşehir Üniversitesi,devlette de Gazi Üniversitesi başı çekiyor. Bu iki üniversite haricinde çok bir fark olacağını düşünmüyorum.Eğer mezun olan kişi kendini geliştirirse emin olun bahsettiğim iki üniversite mezununda bile daha iyi kariyer ve kazanca sahip olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. peki bu bölümden araştırdığım kadarıyla daha bu sene ilk mezunlarını vermiş ve yukarıda yazdığınız iş imkanlarından çoğu da kamuyla ilgili kamuda alım nasıl?

   Sil
  2. Eskiden kamudaki enerji işlerini makina,elektrik-elektronik vs. diğer mühendisler yapıyorlardı. Şimdi kamu da yavaş yavaş bu dalı gördü ama özel sektör kadar hızlı bir değişim söz konusu değil, iş bulursun ama ortalama bir maaşla özel sektördeki kadar yükselemezsin. Ama önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu konuda ciddi adımlar atılacağı duyumlarım ve öngülerim arasında..

   Sil
 8. alternatif enerji sistemlerini(rüzgar,güneş biyoyakıt,nükleer enerjileri vb.)kurmasıda bu bölüm içinde mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu bölümün en sevdiğim özelliği bu. Müthiş bir girişimcilik yolu aynı zamanda. Hem de önü en açık olan mühendislik. Petrol ve doğalgazın 15-20 sene içerisinde tükeneceği bir dünya düşünün ,bu bölümden iyi bir şekilde mezun olduğunuzu düşünün ve onun içinde kurabileceğiniz nice alternatif enerji şirketleri. Alan çok geniş kesinlikle kurabiirsiniz..

   Sil
 9. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim yardımcı olduysak ne mutlu bize..

   Sil
 10. Çok güzel açıklamışsınız teşekkürler. Gazi üniversitesi teknoloji fakültesinde olması bi dejavantaj mı sizce ne tür farklılıklar var ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır teknoloji fakülteleri şöyle bir şeye imkan tanıyor. Teknoloji fakültelerinin %40 genel liseler(anadolu,fen,düz vs.)%60 ise meslek lisesi çıkışı olanlar için. Sadece okurken meslek lisesinden iyi eğitim almış öğrencilerin temel bilgilerinin biraz daha güçlü olmasından dolayı psikolojik baskı oluşur. Herhangi başka bir fark olacağını zannetmiyorum..

   Sil
 11. M.T.O.K ne demek oluyor? Onun puani neden daha düşük? Ben karabük üniversitesinde bu bölümü okumak istiyorum. Yorumunuz nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu= M.T.O.K. Çünkü bu kısma sadece meslek ve teknik lisesi çıkışlı öğrenciler girebiliyor. Meslek ve teknik liselerde kazanma puanı daha düşük olduğu için malesef bölümlerin puanları daha düşük. Karabük Üniversitesi gerçekten iyi bir tercih üniversite ve kampüs olarak. Çok hızlı gelişiyor. 2007 de açılan üniversitelerin içinde en iyi gelişen üniversite. 1999'dan sonra açılan en iyi üniversiteler arasında da ilk 5 e girmiş vaziyete. Fakat şehir okula pek ayak uyduramıyor. Ama gelişim hızla devam ediyor. Okul gerçekten güzel. Yİne de size kalmış iyice araştırın. Tahminimce Karabük Üniversite'si 5-10 sene içerisinde Türkiye'nin ağır başlarından biri olacaktır.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 12. merhaba bu sne tercih yapacagım karabük üni. tutuyo. bu bolumde okudugum universitenin ne gibi bir etkisi olur ? karabükde imkanları nasıldır? çıkınca iş bulma imkanım ne olur ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle şunu belirtmek isterim. Karabük Üniversitesi'nin rektör yardımcısı 5 koşul sunmuş. Bunları yapan arkadaşlara iş garantisi vermiş. Ne kadar yanlış ne kadar doğru bilinmez ama gerçekten hızlı bir gelişim var özellikle teknik konularda. Mühendis yetiştirmede eksik olan pratiği vermeye çalışıyor KBÜ. Hatta Karabük Üniversitesi'nin önümüzdeki 2-5 sene içerisinde Batı Karadeniz Teknik Üniversitesi olacağı yönünde söylentiler de var. AR-GE çalışmalarına da başlamış bir üniversite. Benim görüşüm Gazi Üniversitesi'nden sonra okunacak üniversite Karabük Üniversitesi'dir. Karabük'teki hayat büyük şehirlerden geliyorsanız size sıkıcı gelebilir. Çünkü KBÜ Safranbolu-Karabük(merkez) arasında 100.YIL mahallesine kurulmuş. Pek fazla yapacak birşey yok. Çırpınışlar var ama ne zaman mesafe eder bilemeyiz. Duyduğumuza göre Karabük'te ev kiraları baya yüksekmiş. Yurtlara gelince yurtlar gerçekten harika. Ama çıkar mı bilinmez. Tüm yurtları elden geçirdi KYK. Hepsi kalınabilir durumda. Özel yurtlarda pahalı. Üniversite kampüs olarak çok iyi. Sürekli gelişen yenilenen bir kampüsü var. Giderek yükselen bir üniversite.. Umarım hakkınızda hayırlısı olur..

   Sil
 13. kayseri nasıl?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kayseri ile ilgili olumsuz birşey duymadık.Fakat öğretim elemanlarının yeni olduğunu duyduk. Barınma açısından Karabük'e göre daha fazla imkanı var. Şehir insanı pek tutmuyor öğrenciler. Ama Erciyes Üniversitesi de ESM'ne baya önem veriyor.

   Sil
 14. Kocaeli üniversitesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla öğrencilerin en çok dert yandığı konu geçme notu. Sanırım 65 ti geçme notu ve söylentiye göre 75'e çıkacakmış. Ayrıca bazı fakültelerde twitter ve facebook'a giriş yasaklanmış. Umuttepe kampüsü bayağı uzakmış. Akademik takvime de çok uyulmuyormuş. Bazı okuyan arkadaşlarım bunları söyledi ama ne yazık ki güzel birşey söyleyen çıkmadı. Siz yine de araştırın. Mutlaka güzel yanları vardır bizim bilmediğimiz. Şansınız açık olsun...

   Sil
  2. merhaba arkadaşım.kocaeli enerji sis.müh. okuyorum. geçme notu 65 tir 75 olmıcak bologna sisteminde yer alıyor araştırırsın görebilirsin.tavsiye ederim yazmanı ama kendini geliştirmen gerekli ingilizce kursuna gitmelisin b2 en az bitmiş olması gerekiyor bu bölümde dil herşey çünkü türkçe kaynak bulamıyorlar tamamen daha yeni olduğu için. daha 1 tane mezunu var bu bölümün gerisini sen düşünebilirsin tavsiye ederim pişman olacağını sanmıyorum.

   Sil
 15. Sizce bu yıl üniversite puanlarında önemli denecek kadar düşme ya da yükselme olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bu konu sizi hiç düşündürmemeli. Mutlaka sıralamaya bakmalısınız. Çünkü puan yükselir düşer ama bu durum sıralamaları hiç etkilemez. Unutmayın ki üniversite öğrencilerin aldığı puan ortalamalarına göre değişkenlik gösterir. Yani YANILTICIDIR. Önemli olan ve sabit olan SIRALAMADIR..

   Sil
  2. sıralamalar hiç mi oynamaz peki???

   Sil
  3. Malesef,çünkü sıralamaya göre tercih eder herkes. Sıralamalar sadece senin sınavda döktüğün ecel teri kadar yukarı çıkar...

   Sil
 16. çok teşekkür ederim aydınlattın benide maaşı nasıl ve iş imkanı nasıl?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üst tarafta(blog yazımda) bunu açıklamıştım. Eğer tekrar okursanız anlayacaksınızdır. Anlamadığınız bir şey olursa sorun cevaplamaktan memnun olurum.

   Sil
 17. hocam 10 yıl diorsn da peki ya olmazsa ki sanılanın aksine petrol rezervleri son 3 yılda büyük ölçüde artti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizce bu kadar artmış olsa bile petrol rezervleri; sadece petrolle mi enerji elde ediliyor? Mesela petrol genelde yakıt olarak kullanılıyor. Peki elektrik için de kullanılmak zorunda kalınsa ne olacak? Farzedin ki son 3 yıldı dediğiniz gibi arttı. Madem arttı,global çapta petrol varil fiyatı neden hala yükselişte? Bunlar küçük oyunlar. Bakın Türkiye'de petrol çıkarmaya önem göstermeye başladı ama ne kadar? Bazı kuyularda günlük 10.000 varil birinde 50. Garantisi yok. Ayrıca Enerji Sistemleri Mühendisleri petrolü de kullanabilir. Farklı enerjilere dönüşümde kullanabilir.

   Sil
 18. Derslerin zorluk derecesi nasıldır peki? ayrıca benim okan ve beykent üniversitesi tam burslu ve gazi üniversitesi teknoloji fakültesi tutuyor ne yapmalıyım sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okan Üniversitesi'nde tam burlu öğrenciler destekleniyor bildiğim kadarıyla. Hatta bir sloganları vardı tam hatırlayamıyorum. Okan Üniversitesi'nde ne kadar okuyabilirsiniz? Eğer derslerde zorlanır da kalma ihtimaliniz olursa ne yaparsınız? Gazi Üniversitesi'nde eğitimi olarak gayet iyi. Hazırlık eğitimi sıradan ve Gölbaşı'nda veriliyor. Yani hazırlık kampüsü komple Gölbaşı'nda.:DUYUM:: Bölüm olarak bir seviye bölümü olarak görüyorlarmış..

   Sil
 19. Merhaba !
  Ben İzmir/Aliağa - Meslek lisesi 12. sınıf öğrencisiyim. Okuduğum bölüm Kimya, 10.Sınıfta seçtiğim dal ise Rafineri/Petrokimya. Yani bu Fabrika sistemleri ile, Petrol türevleri ile, Rafinerizasyon ile ilgili normal bir çalışan kadar bilgim var. E tabiki benim üni'de seçeceğim bölüm MTOK'tan Enerji. Sis. Müh. olur. Eğer ben bu bölümü seçersem,orada hangi dalı seçmeliyim ? Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Petrol ile ilgili bir şeyler daha vardı bi ayrılan dalları sayabilir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada bir dal yok. Yani bu mühendisliğin bir alt dalı yok. Seçim yapmıyorsunuz. Sadece mezun olduktan sonra belli bir alanda yoğunlaşabilirsiniz. Doğru bir karar verdiğinizi düşünüyorum ama bölümü okumak bu kadar kolay olmayacak ve temel bilgilerinizi aşmak zorunda kalacaksınız..

   Sil
 20. Yanıtlar
  1. Süleyman Demirel Üniversitesi.. Yanılmıyorsam bu bölümü hazırlıksız veren ilk yer ayrıca Türkiye'de bu bölümün mühendislerini ilk mezun eden üniversitedir. Fakat ortamı ve hocaları tartışma konusudur. Tabi ki öğrenci için Antalya 1 saat mesafe olması öğrenciyi sevindirse de genel sıkıntı bölüm öğrencilerine hakimdir. Ayrıca duyumlarımıza göre teorik bilgi ön planda imiş..

   Sil
  2. Tercih icin uygun mu sizce hocam?

   Sil
  3. Tabi ki de fakat daha iyi yerler gelme şansı varsa onları da değerlendirin. Bu meslekte dil de önemli dolayısıyla hali hazırda bir ingilizceniz yok ise hazırlık görmenizde fayda var. Bu yüzden eğer tutuyorsa önce hazırlığı olan bir üniversite deneyin derim. Ama şu da bir gerçek ki Türkiye'de İngilizce, hazırlıkta aman aman güzel verilmiyor. Açığı kapatabilirim diyorsanız SDÜ'de tercih edebilirsiniz..

   Sil
 21. Harita mühendisliğini tavsiye eder misiniz? Önü açık midir veya iş imkanlari, parası nasildir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakında konu başlığı olarak göreceksiniz. Tavsiye ederiz.. Türkiye'de bu coğrafya olduğu sürece ve imar programlarında Harita Mühendisliği zorunluluğu olduğu sürece önü açık ve yeri sağlam bir disiplindir.

   Sil
 22. merhaba, bilgiler için sağolun aydınlattınız bizi sizce yalova ünisi nasıl ders geçme notu felanda yazmışsınız başka bir üninin öyle bir bilginiz varmı şimdiden sağolun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizzat gidip gördüğüm ve bölüm başkanı ile sohbet ettiğim yerdir Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü.. Yalova Üniversitesi bu konuda bayağı bir sıkıntı çekiyor. Çünkü Kampüsü yok! Yani fakülteleri dağınık ve ulaşım birazcık sıkıntı. Ev fiyatları fena değil ,yurt çıkma olasılığı düşük. Bölüm de SDÜ ile birlikte başlamış ve idealist bir bölüm başkanına sahip. Öğrencilerle de yakından ilgilendiğini söylemişti..

   Sil
 23. ben mf4 te 113 bindeyim karabüğü tutmama gibi bir şansızlık olabilirmi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda çok dikkatli olmanızı öneririm. Tercihi hangi sıraya yazdığınız çok önemli. Ama gelme şansı var tabi ki. Karabük'te yaşayan öğrencilerden bir nükte ile bitiriyorum sözümü. Karabük'ü tutturma gibi bir şansızlık olmasında... :)

   Sil
 24. Kafam çok karışık.Hemşirelik ve enerji sistemleri mühendisliği arasında gidip geliyorum.Mühendisliklere pek güven olmuyor.şuan cesaret edemiyorum.benimde şüphelerimi alır mısınız? birde bu konuda hangi üniversite tercihiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi bu konuda size çok fazla yardımcı olamayacağım üzgünüm. Çünkü sağlık sektöründe ne kadar çalışmak istediğinizi bilmiyorum. Çetrefilli ve gerçekten bayağı sabırlı olmak gereken bir iş. Doğru mühendislikler sağlık sektörü kadar iş garantisi vermiyor. Ama en azından(kendi adıma konuşayım)yükselme şansı var mühendislikte. Genç arkadaşlarım,meslek seçimi tabi ki önemli ama bu mesleklerde rahat olmak hepsinden daha önemli. Kendinizi o meslekleri yaparken hayal edin. Eğer bir işte mutluysanız emin olun o işte ileri de çıkarsınız imkanlar doğrultusunda.. Bu konuda Gazi Üniversitesi favorim. Büyükşehir de adı duyulmuş güzide üniversitelerimizden. Daha sonra eğitim açısından Karabük Üniversitesi'ni öneriyorum.

   Sil
  2. Sağlığı sırf iş garantisi olduğu için istiyorum.Atamam hemen olacak kafam rahat olacak diye.Ama düşününce bazen rezillik diyorum kendi kendime.Bu mühendisliğin çalışma şartları nasıl oluyor hocam? ( çok yorucu mu ? )

   Sil
  3. Mühendiste kolay şartlarda çalışmıyor. Eğer diğer mühendislere göre bir fark yaratamazsan sıradan bir memurdan farkın olmaz. Hemen iş bulabilir misin bu da bilinmez. Ama özel sektörde güzel bir şekilde de çalışabilir ve tomarla para kazanabilirsin. Kendini geliştirmekle alakalı. Yapamam diyorsan hemşirelik daha cazip..

   Sil
 25. merhaba hocam peki şuan piyasada enerji müh. olmadığı için imza yetkileri hep makina ve elektirik mühendislerinde biz mezun olduğumuzda bunlardan imza yetkilerini alıp sadce bizde toplayacaklarmı eğer böle olmazsa bu bölümü okumak hiç te mantıklı değil o zaman bizde makine müh okuyalım en azından iki daldada imza yetkimiz olur haksızmıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konu da Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Bölüm Başkanı ile konuşmuştum, bir kaç sene evvel.. Bana mezunların az olması sebebiyle Enerji Sistemleri Mühendisleri Odası açamadıklarını ama mezun sayısı arttıkça bunun kesinlikle olacağını söylemişti. Tahminimce en geç 3-4 sene içerisinde Enerji Sistemleri Mühendisliği Odası açılır. Evet açılmazsa bölümün tüm imza hakları başka mühendislik odalarında olur ama mezunların buna izin vereceğini sanmıyorum. Ama şunu unutmayın piyasa da kaç tane makine ve EE Mühendisi var. Sizler bu bölümden mezun olunca bir makine bir de EE ciler kadar rakibiniz olmayacak..

   Sil
 26. hocam eğitim ve ortam açısından karabük üniversitesini mi süleyman demirel üniversitesini mi önerirsiniz??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SDÜ de okuyan arkadaşlarım çok şikayet ettiler. Karabük Üniversitesi'nde sürekli bir gelişim söz konusu. Siz geldikten bir sene sonra kampüste bayağı bir değişiklik olacağını sizde gözlemleyeceksiniz. Rektör çok ilgili üniversiteyle. Genç,dinamik ve enerjik bir rektöre sahip. Tek sorun şehrin üniversite kadar gelişememesi.. Ben KBÜ derim.

   Sil
  2. Ama yinede siz bir araştırma yapın. Kendiniz şehir durumu,ev kiraları,yurt masrafları falan bir öğrenin derim ben...

   Sil
  3. Tesekkür ederim hocam

   Sil
  4. rica ederim umarım hakkınızda hayırlısı ne ise o olur..

   Sil
 27. ilerde kdro açılıacak mı pekı devlette kesin,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kesin olmamakla birlikte büyük ihtimalle açılacağını öngörüyorum. Sebebi de Türkiye'nin kendi enerjisini üretmeye çalışması. Petrol çıkarmak,yeni barajlar kurmak,rüzgar tribünleri yapma projeleri,yer altı kaynakları çıkarmaya çalışmalar ve bunların dönüşümleri için devlet er ya da geç b disipline kadro verecektir..

   Sil
  2. Sırf bu yüzden ilgimi çekiyor hocam.Türkiye'nin dışabağımlı bir ülke olmasını istemediğim için bu bölümü istiyorum.Tahminen kaç sene sürer kadro?

   Sil
  3. Bunu kestirmemiz çok zor. Sebebi ise Enerji Sistemleri Mühendisliğinin Makine Mühendisliği odasına kayıtlı olması. Yani böyle bir kadrolaşma sağlanabilmesi için bu mühendislik dalının kendi odası olması önemli bir faktör olabilir. Henüz daha Enerji Sistemleri Mühendisliği kulak aşinalığı yaratmıyor. Siz mezun olunca bir değişiklik ve aksilik olmazsa bu bölümden devlete kadro geleceğini düşünüyorum. Ama yine sağlık sektörü kadar garanti olmayacak..

   Sil
  4. Anlıyorum.Kadere 45 diyeceğiz :) Bölüm endüstri müh. , elektrik elektronik müh. ve bilgisayar müh. çift dal ve yan dal haklarımızın olduğunu duydum.Bütün üniversitelerde bu böyle mi peki? Birde çift dal ve yan dal seçerken ortalamamızı yüksek tutmamız yeterli olacak mı?

   Sil
  5. ÇAP artık bir çok üniversite de var ama her üniversitede yok diye biliyorum. ÇAP(Çift Anadal Programı) yaparken bölümüne sadece bazı bölümlerde ÇAP hakkı tanınıyor. Ortalaman yüksek olmalı ayrıca da bölüm derslerinden hiç zayıfın olmamalı. Olursa o zaman ÇAP iptal edilir. Yandal programı daha kolay ama ÇAP daha etkili..

   Sil
 28. Hocam Fırat Üniversitesi hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz. Eğitim kalitesi nasıldır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda çok önemli bir şeye sahipler. O da öğrencileri bu tür enerji üretim sahalarına geziye götürüyolar. Teoriyi yerinde gösteriyorlarmış. Ama üniversitenin öğrenci evi denen yemekhanesinde 180 küsür öğrenci zehirlenmiş final aftasında..

   Sil
 29. Peki bu bölüm için Yaşar Üniversitesi nasıl? Gidilebilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özür dilerim malesef yardımcı olamayacağım. Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri ile ilgili herhangi bir bilgim yok..

   Sil
 30. kbü de teknoloji fakültesinde ya bu kampüse yakınmı yoksa başka bi yerdemi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KBÜ de Güzel Sanatlar Ve Mimarlık Fakültesi Safranbolu'da. Onun haricindeki bütün fakülteler Merkez Kampüste. Gayet iyi bir şekilde dizayn edilmiş. Fakülteler arası mesafe yok..

   Sil
 31. Hocam,Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakultesı arasındakı fark nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teknoloji Fakültesi meslek lisesi çıkışlı olan öğrencilere kontenjanda öncelik tanır. Yani %60'ı meslek lisesi çıkışlı,%40'ı genel lise mezunudur. Teknoloji fakültelerinde pratik bilgi daha önemlidir ve hazırlıkta(genelde) fizik,kimya vs. dersleri verilir. Mühendislik fakültesinde ise yabancı dil..

   Sil
  2. Pekı hangısını tavsıye edersınız?

   Sil
  3. Genel Lise iseniz Mühendislik Fakültesi'ni tabi ki. Hem kendi eğitimlerinizden insanlar gelir(meslek lisesi çok nadir olur).

   Sil
  4. teknoloji fakültesinde son yılda yarım dönem staj olarak dersin var bu mühendislik farkültesinde yoktur farkı bu

   Sil
 32. Hocam, mekatronik muhendıslıgı ıle ılgılı bılgı verebılır mısınız? Bıde EE'de 3.sınıfta bolum ayrımı oluyormuş mekatronıkte de var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen bu yorumları Mekatronik Mühendisliği başlığının altına yazınız.. Cevaplar orada verilecektir.. Duyarlılığınız için şimdiden teşekkürler..

   Sil
 33. erciyes üniversitesi ESM hocaları ve eğitim bakımından nasıl hazırlık var mı birde 1. ögretim ve 2. ögretimde hoca farkllılığı oluyo mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hazırlık var. 1 yıl hazırlık okuyacaksınız buraya giderseniz. Birinci öğretim ve ikinci öğretime aynı hocalarda gelebilir farklı hocalarda. Bu durum öğretmenlerin programına ve para kazanma hırsına göre değişkenlik gösterebilir.

   Sil
 34. 2 senelik elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı okuyorum bu bölüme dikey geçiş yapabiliriyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanmıyorum. Yanlızca elektrik ile ilgilenen bir dal değil ESM,fakat siz yine de kapsamlı bir araştırma yapın..

   Sil
 35. karabük üniversitesi enerji sistemleri mühendisliği teknoloji fakültesi olarak geçiyor ve teknoloji fakülteleri dava edilmiş teknoloji fakültelerinin normal mühendislikten farkı ne dezavantajı var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence yok. Çok ufak farklar var. Ama özelde çalışırsanız sorun teşkil eder mi bilemiyorum. Teknoloji fakültelerinin dava edildiğinden de haberim yok. Bu bilgi sağlam mı? Öyle olsa bile isim değişir sistem yine aynı kalır tıpkı TEF'ler gibi..

   Sil
  2. özelde ne gibi sorun teşkil eder

   Sil
  3. bildiğim kadarıyla öyle ama bende tam emin değilim

   Sil
  4. enerji sistemleri mühendisliği bütün üniversitelerde teknoloji fakültesi altında mı geçiyo yoksa sadece enerji sistemleri mühendisliği olan üniversiteler var mı varsa hangi üniversiteler

   Sil
  5. enerji sistemleri mühendisliği bütün üniversitelerde teknoloji fakültesi altında mı geçiyo yoksa sadece enerji sistemleri mühendisliği olan üniversiteler var mı varsa hangi üniversiteler

   Sil
  6. birde akranlarınız ingilizce hazırlık okurken siz meslek liseleriyle teknik konularda başa çıkmaya çalışacaksınız derken bunu açıklar mısınız.Bir de biz meslek lise mezunlarından ayrı bir şekilde okuyabilme imkanına sahip miyiz anadolu lisesi mezunuyum

   Sil
  7. Altta durumu izah ettim.Teknoloji fakültesi seçerseniz siz işin teknik kısmını göreceksiniz. Çünkü teknoloji fakültelerinin açılma nedeni mühendisliklerin alanlarına göre uzmanlaşmış tekniker yetiştirmek. Biz de şu an da sistem oturmamış durumda ,davanın açılma sebebi de bu sanırım bu yüzden işinizi garantiye alın ve mühendislik fakültesini tercih edin öncelikle..

   Sil
  8. Haklısınız hocam.Bunlarda imza yetkisi sorunu oluyor mu peki ? biri teknoloji diğeri fakülte sonuçta

   Sil
 36. Ankara Atılım Üniversitesi için düşüncelerinizi belirtirseniz çok memnun olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atılım Üniversitesi ,kendini aradan sıyırmaya çalışıyor,reklama harcadığı parayı keşke eğitime harcasa. İşte o zaman daha iyi bir eğitim sunacağı kesin. Ama özel üniversiteler arasında öyle ya da böyle iyi yere sahip..

   Sil
 37. teknoloji fakültelerinin davası kalktımı ve imza yetkisi varmı anadolu lisesinden mezun oldum gidersem dezavatajmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır dezavantaj değil ama şöyle bir zorluk var. Akranlarınız üniversitede yabancı dil hazırlık görürken siz meslek lisesi çıkışlılarla teknik konularda başa çıkmaya çalışacaksınız.

   Sil
  2. peki biz burda okuduktan sonra bize normal mühendisten farklı bir muamele söz konusu olur mu iş konusunda teknoloji fakültesi olduğu için

   Sil
  3. Olayın aslı avrupada başlayan bir durum. Engineering fac. ve tecnology fac. olarak ikiye ayırıyor. Mühendislik fakültesinden yetiştirilenler imza yetkili mühendis,teknoloji fakültesinden çıkanlarda mesela inş.müh.teknisyeni olarak çıkıyor. Ükemizde de sanırım bu oturtulacak. Bu yüzden ilk tercihlerinizi mühendislik fakültesine yapın.

   Sil
 38. Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi arasında teknik lise çıkışlı mezunlarla okumaktan başka fark yada sorun var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yukarıda ki cevabımda bu durumu açıkladım..

   Sil
 39. erciyeste okuyorum gerek eğitim bakımından,laboratuvar imkanları bakımından öneririm istediğinizi alırsınız

  YanıtlaSil
 40. merhaba ben aelktrik elrktronik bölümü lise mezunuyum enerji sistemlerini mi tercih edeyim yoksa kendi bölümümü tercih edeyim ankara gazi elektr elektronik geliyo ama enerji sistemlerinin önünün daha açık olduğunu duydum yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki açık ama bence EEE daha iyi olurdu. Çünkü mühendislik bilgilerinizin yanında tekniker bilgilerinizde mesleğinde yardımcı olacaktır son karar sizin..

   Sil
 41. Erciyes veterinerligi tavsiye eder misiniz? Sizin mesleginiz nedir onu da merak edoyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim mesleğim EEE, evet tavsiye ederim..

   Sil
 42. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nin Enerji Sistemleri Mühendisliği hakkında ne düşünüyorrsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk açılan bölümlerden biri,hazırlık yok bölüm full türkçe..

   Sil
 43. karabükteki enerji sistemin de hazırlık var mı ?

  YanıtlaSil
 44. yalova enerji sistemleri mühendisliği hakkında ne tür bilginiz var eğitimi nasıl okuncak bir yer mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce yukarıda açıklamıştım..
   Bizzat gidip gördüğüm ve bölüm başkanı ile sohbet ettiğim yerdir Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü.. Yalova Üniversitesi bu konuda bayağı bir sıkıntı çekiyor. Çünkü Kampüsü yok! Yani fakülteleri dağınık ve ulaşım birazcık sıkıntı. Ev fiyatları fena değil ,yurt çıkma olasılığı düşük. Bölüm de SDÜ ile birlikte başlamış ve idealist bir bölüm başkanına sahip. Öğrencilerle de yakından ilgilendiğini söylemişti..

   Sil
 45. tamam ama iyi bir üniversite mi iş bulma konusunda sıkıntı yaratır mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun yanıtını size neye göre verebilirim bilmiyorum ,mühendislik artık ODTÜ,İTÜ haricinde üniversiteye bağlanan bir şey olmaktan çıktı.. Yalova Üniversitesi için kendinizi geliştirirseniz iş bulabilirsiniz. Üniversitenin herhangi bir kampüsü yok. Binalar farklı farklı yerlerde.. Böyle bir yerde okumak ister misiniz?

   Sil
  2. anadolu lisesi mezunuyum zonguldakta yaşıyorum enerji sistemleri mühendislinde nereyi önerirsin 102 bininciyim ?

   Sil
 46. karadeniz teknik makine mühendisliği hakkında bildiklerinizi açıklar mısınız eğitimi nasıldır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikadır ama bir o kadar da zordur. Çok kıymetli hocalara sahip, geçseniz de geçemeseniz de güzel anılara sahip olacağınız yerdir.. Mesleği öğretirler

   Sil
 47. kadir has üni. enerji sistemleri müh hakkında bilgi verir misiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadir Has Üniversitesi'ni pek tasvip etmiyorlar açıkçası,bir çok eleştiri olmasına rağmen kampüsünün güzel olduğunu söylüyorlar. Enerji Sistemleri Mühendisliği konusunda özel üniversiteler arasında adını duyurmaya çalışıyor. Başarılı mı okuyanlara sormak lazım. Bahçeşehir Üniversitesi bu bölümde özel üniversiteler açısından en iyi üniversite..

   Sil
 48. şimdi tek. fakültesinde enerji sist.
  enerji sist.(io)
  enerji sist.(mtok)
  enerji sist.(mtok)(io)
  bunlar yazıyo ben şimdi burdan enerji sist. gitsem mtoklarla beraber mi okuyacam ve bir mühendisle aynı muameleyi görcekmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. NOT: arkadaşlar bakın buna dikkat edin. İMZA YETKİSİ SADECE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEZUNLARI İÇİN!
   Şu anda durum böyle ileride en azından bu bölüm için değişebilir. m.t.o.k. a gidersen mtoklarla okursun aksi takdirde diğer lise mezunlarıyla da okuyabilirsin..

   Sil
 49. Merhaba beslenme ve diyetetik ile bu bölüm arasında gidip geliyorum. Hangisinde önüm daha açık olabilir tercihlerimde hangisini daha öncelikli tutmalıyım? Bu bölümde bır kız olarak zorlanacagım seylere karsılasabılır mıyım erkeklere kıyasla?

  YanıtlaSil
 50. Şöyle ki bu yükün altından erkekler kadar kızlarda kalkabilir fakat eğer aynı ya da yaklaşık üniversitelerse arasında kaldığınız ben beslenme ve diyetetik derdim. Çünkü bayanlar bu işe daha çok yakışıyor ama eğer mühendislik seçecekseniz hiç korkmayın elle değil beyinle yapılan meslektir mühendislik...

  YanıtlaSil
 51. Merhaba ben İTU Meteoroloji müh. ile Gazi Enerji Sistemleri Müh. arasında kaldım sizce hangisi daha avantajlı şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iş bulma konusunda diyorsan İTÜ daha iyi ama Meteroloji Mühendisliğinde ne kadar ilerleyebilirsin sorusu akıl kurcalıyor.. Sonra karar senin...

   Sil
 52. genel lise mezunuyum 75bınıncıyım. enerji sistemleri muhendisligi düşünuyorum.hangi üni.yi tavsiye edersiniz? (hazırlık okumak istiyorum )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gazi ve Erciyes Üniversitesi..

   Sil
  2. peki imza yetkisi oluyo mu gazi üniversitesinde?(teknoloji fakultesi)

   Sil
 53. Merhaba ben üniversite sınavında 64 bininci oldum ve önümde 5-6 seçenek var. kafamda seçenek sayısı şuan için 2 biri insaat muhendisligi diğeri enerji sistemleri muhendisligi sizce hangisi daha avantajlı? İnsaat muhendisi cok olması yonuyle enerji sis. muh. de yeni olması sebebi ile baya kafamı karıştırıyor . ben tercihimi erciyesten yana kullanmayı düşünüyorum ama enerji 81 binde sizce daha yuksek olan kocaelini tercih etmelimiyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam eğer herhangi bir mühendislik fakültesinde enerji sistemleri varsa okuyun.Çünkü şu an da ESM'nin imza yetkisi yok. Sıralamanız çok iyi iyi bir yerde inşaat tercih ederseniz imza yetkiniz olur fakat gelecekte ESM imza yetkisi kazanırsa kaçan balık büyük olur ..

   Sil
 54. kolay gelsın bılgıler ıcın sagolun. aklıma bazı seyler takıldı. mezunların az olmasının nedenı unıversıtedekı derslerın zor olmasımı sınıf gecemememı yoksa yenı bır bolum olması mı ? bırde ben MTOK tan tercıh yapmayı dusunuyorum hangı unv. yazmalıyım sızce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karabük Üniv.Erciyes,gazi hangisi geliyorsa...

   Sil
 55. Hocam sizce Erciyes üniversitesi ikinci öğretim inşaat mı enerji sistemleri mühendisliği mi ? ikisinede gırebılme ıhtımalım yüksek ama hangısını tercıh etsem karar veremiyorum enerjı gelecegın meslegı dıyorlar ınsaat muhendısı fazla var ama ımza yetkısı falan var bana bi yol gosterır mısınız teşekkür ederım sımdıden hayırlı aksamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben erciyeste enerji okuyorum imza yetkisi sadece tekn fak için yok müh. fak. imza yetkisi var hem de 3-4 farklı alanda tercihlerinizde ESM gibi kıymetli ve disiplinler arası bu dalı rahatlıkla tercih ediniz derim

   Sil
 56. mimarlık hakkında bilgi verebilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu başlık olarak açalım o zaman en kısa zamanda..

   Sil
  2. ben muhammed acaba bana enerji sis. hakkında bilgi verirmisiniz 70binlerdeyimde bilgilendirirseniz sevinirim hayırlı ramazanlar

   Sil
 57. mf-4 sıralamam 102 binlerde... iki meslek hakkında kararsızlık yaşıyorum. benim için iş imkanı önemli. bilgisayar veya elektrik elektronik mühendisliği okumak istiyorum... bir de mühendislikler arasında ülkemizde önü açık ve iş sıkıntısı az olan bölümler hangileridir ?

  YanıtlaSil
 58. Hocam burada yazan yorumları okudukça kafam iyice karıştı. Şimdi ben Tek. Fak. Enerji Müh. okuyacağıma EE 2 yıllık tercih mi yapayım çünkü Tek. Fak. mezun olduğumuz zaman hemen hemen hiç yetkimiz yok gibi görünüyor. Beni birazcık aydınlatırsanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakın arkadaşlar bu olayı son kez açıklıyorum. Teknoloji fakülteleri mühendis odaları tarafında mahkemeye verildi. İmza yetkilerinin olmaması için. Ne olur bilinmez ama siz kendinizi riske atmayın diye mühendislik fakültesini seçmenizi istedim..

   Sil
  2. Hocam biraz araştırdıktan sonra bir bilgi buldum sizinlede paylaşmak istedim. Teknoloji Fak. açılan dava reddedilmiş. Burada belgeside var. http://teknolojifakultesi.net/resimler/extra/orjinal/f60c1959d_dava-reddi.png
   Saygılar..

   Sil
  3. bilgi için gelecektekimeslekler.org ailesi olarak teşekkür ederiz..

   Sil
 59. gazi üni. hazırlık var mı imza yetkisi oluyo mu (teknoloji fakultesi)

  YanıtlaSil
 60. sizce okan ünv. enerji sistemleri müh nasıl benım sıralamam 55 bin bana ne önererirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okan Üniversitesi gayet iyi eğitimi destekliyorlar,öğrencinin burslu okumasını da öyle. Fakat asıl sorun siz özel de mi devlette mi okumak istiyorsunuz?

   Sil
  2. hangisi iyise orda okumak isterim gazi mi daha iyi okan mı ? Malzeme bilimi ve metalurjiyi önerirmısın ve sizzce enerji sistemleri mi yoksa malzeme bil ve metalrjı mı

   Sil
 61. Merhaba , ben mf4 te 54 bininciyim. Gazi enerji sistemleri mühendisliği ya da Çukurova endüstri mühendisliğini düşünüyorum. Hangisini önerirsiniz ?

  Ayrıca imza yetkisinin olmaması ne oluyor ?

  Eğitim MTOK öğrencileriyle aynı sınıfta mı gerçekleşiyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani teknoloji fakültesi bir çeşit genel lise ve meslek lisesi harmanı olan fakülte. İmza yetkisinin olmaması mesela ben EE mühendisiyim. Bir inşaatın tesisat projesi var,o projede ye bir EE mühendisinin imza atması gerekiyor,(kefil) bu da EE nin yetkisi dahilinde. Yani ben imza atıyorum çünkü yetkim var. Böylece proje onaylanmış oluyor..

   Sil
 62. Merhaba , ben Yalova ya da Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini düşünüyorum bu kararda çok faydanız oldu aklıma imza yetkisi sıkıntısı takılıyor ya halledilemezse?
  Kimya ve Süreç Mühendisliği hakkında bir bilginiz var mı?
  Şimdiden çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım hallledilir , ya da Enerji Sistemleri Mühendisliği Mühendislik Fakültesine taşınır. Kimya ve süreçtense enerji sistemlerini öneririm hakkınızda hayırlısı olsun..

   Sil
 63. Merhaba, ben Gazi Üni. enerji sis. müh. bölümünü istiyorum fakat eğitim dili Türkçe. Bunun dezavantajı olur mu? Bir bayana uygun mudur? Tercihime YTÜ şehir ve bölge planlamayı da yazacağım. Bu bölüm kesin tutacak ama türkçe olduğu için dezavantaj olmayacaksa eğer YTÜyü sileceğim tercihimden ve Gaziye gideceğim. Yardım ederseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık gönlü rahatlığıyla seçebilirsiniz. Dava reddedilmiş yani mühendis sıfatını taşıyacaklar ve yönetmeliğe göre de imza yetkisi bulunuyor..

   Sil
 64. Şu an da yanılmıyorsan Korkut Ata Üniversitesi hariç bütün üniversiteler hazırlık eğitimi veriyor. %100 İngilizce olan bir yer de yok sanırım. Eğer hazırlığı varsa ki tahminimce vardır. ANKARA/GÖLBAŞI'NDA hazırlık kampüsü var,o zaman bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.. Tercihiniz gönlünüze göre olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. peki şehir ve bölge planlamayı mı enerji sistemleri mühendisliğini mi önerirsiniz?

   Sil
 65. Merhaba,bu bölümü ilk defa rehberlik öğretmenimiz düşünebileceğim bölümler arasına yazdığında gördüm ve gerçeği söylemek gerekirse çokta dikkate almamıştım şimdi bütün bunları gördüğümde yanıldığımı anladım :) gazi üniversitesi sanırım en çok önerdiğiniz üniversite ve büyük ihtimallede gelebileceğini düşünüyorum ama karedeniz teknik üni. Giresun üni. ve Karamanoğlu Mehmetbey üni.dede bu bölüm bu yıl açılmış bunlardan hangisini yazmamı önerirsinizyada yazmamı önerirmisinizz? Ve bu meslek bir bayan için uygun mu? yani sonuçta bir bayanın evlenince evi ve bir özel hayatı var yani çalışma standartları bütün bunları engeller mi? İngilizce konusundada var ama yeterli düzeyde olduğundan emin değilim gazi üniversitesinde kesin hazırlık sınıfı olup olmadığını anlamadım kesin bir şey söyleyebilirmisiniz yada kesin var dediğiniz bir üniversite var mı? son olarak özel kuruluşlar diyosunuz ya bunların büyük şehirlerde olmasımı gerekiyor?Bu meslek beni gerçekten heyecanlandırdı yardımcı olabilirmisiniz lütfen şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle merhaba. Hazırlık konusunda kesin bildiğim KBÜ(Karabük) bir de Yalova Üniversitesi var. Evet benim en çok önerdiğim Gazi Üniversitesi sonra da Erciyes. Artık imza yetkisi muallakta değil İMZA YETKİSİ VAR. Aynı Mühendislik Fakültesindeki gibi. KTÜ de olabilir..

   Sil
  2. Bu da bir mühendislik disiplini arkadaşlar,bakın bayanlar için uygun mu soruları çok saçma. Günümüz de Makine,Elektrik-Elektronik,Bilgisayar,Malzeme,İmalat,İnşaat,Harita,Jeoloji,Jeofizik,Yazılım mühendisi olan bayanlar var. Onlar yapabiliyor ise sizde yapabilirsiniz.

   Sil
 66. merhaba, ben mf4 de 70binciyimde acaba nerji sis. müh. mi yoksa haritayı mı onerirsiniz bir de enerji sis. mühendisliğini tek.fak okuyan birinin imza yetkisi var mı bir de enerji sis müh hngi üni. okursak daha iyi olur yardmcı olursanız sevinirim hayırlı ramazanlar iyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enerji Sistemlerinin önü daha açık gibi gözüküyor. İMZA YETKİSİ VAR.GAZİ,ERCİYES,YALOVA,KARABÜK,SDÜ...

   Sil
  2. yardımcı olduğunuz için taşekkürler hayırlı ramazanlar

   Sil
 67. merhaba, ben mf4 de 163 bininci oldum.bu bölümü okuma şasım sizce nedir. yada seneye bi daha mı hazırlanmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seneye bir kez daha deneyebilirsiniz bu bölümü iyi bir yerde okumak istiyorsanız ..

   Sil
  2. bu sıralamayla biyere girsem sizce okuduktan sonra iş bulma imkanım ne olur.

   Sil
 68. metalürji ve malzeme mühendisliği hakkında ne söyleyebilirsiniz ? gelecekte iş bulma imkanı var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun için araştırma yapmam gerek malesef yardımcı olamayacağım.

   Sil
 69. metalürji ve malzeme mühendisliği için hangi üniversiteleri önerirsiniz?

  YanıtlaSil
 70. merhaba ben mf4 68 binim.Gazi enerji yazacagım ama altına kocaeli mi erciyes mi yazsam kararsız kaldım. Sonuçta kocaeli de sanayi bölgesi ve kayseride mi kocaelide mi üniversite yaşamı daha iyidir bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız ama önemli olan staj,bunu istediğiniz yerde yapabilirsiniz ben önce kaliteli eğitimden yanayım dolayısı ile benim tercihim erciyes olurdu.

   Sil
 71. Hocam sizce Erciyes üniversitesi ikinci öğretim inşaat mı enerji sistemleri mühendisliği mi ? ikisinede gırebılme ıhtımalım yüksek ama hangısını tercıh etsem karar veremiyorum enerjı gelecegın meslegı dıyorlar ınsaat muhendısı fazla var ama ımza yetkısı falan var bana bi yol gosterır mısınız teşekkür ederım sımdıden hayırlı aksamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İMZA YETKİSİ VAR ARKADAŞLAR.LÜTFEN ÖNCEKİ YORUMLARI DA OKUYUN. EVET GELECEĞİN MESLEĞİ,o yüzden bu blogda da yerini aldı,eğer kendimi geliştiririm diyorsanız ESM derim ben..

   Sil
 72. Hocam size bi sorum daha var mühendislik fakültesinde okuyunca imza yetkimiz olacak mı ? Bu bölümün sıkıntısı ne?imza yetkisi derken ne demek istediniz? Kusura bakmayın lütfen cevap bekliyorum çok teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önceki yorumları okursanız imza yetkisi olayını açıkladım. Yani proje içerisinde bulundurulması gereken mühendislerin imzası olmadan proje gerçekleşmiyor. İmza yetkisi Teknoloji fakültelerinde de var artık sıkıntı yok..

   Sil
 73. Düz lise çıkışlıyım sırlamam gazi üniversitesi M.T.O.K tan tutuyo buraya sadece meslek liselerimi yerleşebiliyor ben yerleşebilirmiyim bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece meslek lisesi çıkışlılar yerleşebiliyor..

   Sil
 74. Merhabalar,
  Ben 30binim bütün enerji sistemleri müh. yetiyor sıralamam. Ama tam olarak ne kadar maaş alıyorlar merak ediyorum gaziden mezun oldugumda bana iş teklifi falan gelirmi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk yazdığımız Enerji Sistemleri Mühendisliği başlığımda maaşlardan bahsediyor. Teklif geleceği kuvvetle muhtemel.

   Sil
 75. teknoloji fakültesiyle mühendislik fakültesi arasındaki fark nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek. fakülteleri kontenjanının %60 ı meslek lisesi mezunları için ayrılmıştır.

   Sil
 76. hocam harita muhendisligi bayanlar icin uygun mu?

  YanıtlaSil
 77. kolay gelsın ben mf4 sıralamam 165bınlerde enerjı sıstemlerı muhendıslıgı okumak ıstıyorum karaman üniversitesıne sıralamam tutuyor yada recep tayyıp erdogan unıverstesı rıze ye sıralamam tutuutor ne yapmalıyımsızce yada bana onerecegınız univeriste nedir ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk yorumlardan onur aydan beyin yorummunu okumanızı tavsiye ederim..

   Sil
 78. sıralamam 25 bin yıldız teknik inşaat ve makina yazdım ancak son zamanlarda enerji sistemleri mühendisliği iyice kafamı karıştırdı baheçeşehir üniversitesi esm yi yazabiliyorum sizce ne yapmalıyım hırslı ve kendimi geliştirmeyi isteyen biriyim meslekte nerelere kadar yükselebilirim şimdiden teşekkrü ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kocaman bir alternatif enerji şirketinin sahibi ve yönetim kurulu başkanı ??

   Sil
 79. maas olarak nasıl ortalama pekı enerjı sıstemler muhendıslerının ve okuması zormu en cok kafamı karıstıran bu okuması zormuuuuuu ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lütfen başlıktaki meslek tanıtım yazısını okuyun..

   Sil
 80. 165 bınle bı enerjı sıstemlerı muhendıslıgı gelırmıııı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zor malesef ama yeni açılan üniversitelerde gelebilir.

   Sil
 81. merhabalar..
  şırnak enerji sistemleri müh. tek geliyor sizce nasıl..

  ayrıca orman müh. kamu alımları hakkında bilginiz var mı ..
  TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. birde maden müh . nsl bi bölm sizce ?

   Sil
  2. enerji sistemleri,gayet iyi olurdu

   Sil
 82. şırnak üniversitesinde enerji sistemleri okumayı düşünüyorum bu üniverssite nasıl ?

  YanıtlaSil
 83. şırnak üni ile ilgili bir bilgim yok malesef

  YanıtlaSil
 84. hocam verdiğiniz bilgiler gerçekten de birçok soruma ışık tuttu,çok teşekkürler.benim sorum acaba fizik temelimiz çok fazla sağlam olmasa bile üniversitede okurken bunu telafi edebilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim bir fizik hocam vardı bende bu konuda müzdariptim bana şunu demişti: Eğer o üniversiteyi kazanmışsan o üniversitenin bütün derslerini alabilecek kapasiteye sahipsin demektir.. Çok çalışarak bu açığı kapatabilirsin..

   Sil
 85. iyi günler çok güzel açıklamışsınız saolun. benimde bi sorum var.sıralamam 59bin bu bolümü bir hocam tavsiye etti fakat ben endüstri istiyordum hep. şimdi ikisi arasında kaldım hangisini öne yazsam tutcak gibi.sizin yorumunuz nedir hangisinde yükselme şansım fazla yada gelecekteki yer olarak hangisi garanti? şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 86. Hocam,
  Maden mühendisliğiyle ESM arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 87. Birde siz ne iş yapıyorsunuz?

  YanıtlaSil